En indkøbsingeniør pakker en karton med 1-tommers Skema 80 CPVC-fittings ud mærket "SCH 80, ASTM F439." Prisen er konkurrencedygtig, farven ser rigtig ud, og certificeringen er lovet i tilbuddet. Den første skydelærekontrol aflæser en tøndevæg på 0,161 tomme mod en påkrævet 0,179 tomme, og der er ingen hydrostatisk testrapport i leveringen. Denne karton opfylder ikke ASTM F439, og den burde aldrig have været angivet som certificeret. Denne vejledning forklarer, hvordan Skema 80 CPVC-fittings faktiske testes og certificeres, hvilke standarder der definerer en kompatible del, og hvilke dokumenter en seriøs industriel køber skal efterspørge.
Hvorfor planlægge 80 CPVC-fittings skal verificeres
Test og certificering er den eneste pålidelige måde at bekræfte, at en Schedule 80 CPVC-fitting vil bære sit nominelle tryk ved driftstemperatur. Skema 80 henviser til vægtykkelsesserien, ikke til tryk. For en 1-tommer fitting er minimumsvæggen 0,179 tommer sammenlignet med 0,133 tommer for Skema 40, og den tilsvarende trykklassificering for certificeret CPVC er 850 psi (58,6 bar) ved 73°F (23°C) .
CPVC, eller chloreret polyvinylchlorid, indeholder omkring 63 vægtprocent klor, hvilket hæver dens varmeafbøjningstemperatur et godt stykke over PVC og tillader kontinuerlig drift til omkring 200°F (93°C) med den korrekte derating. En tykkere væg reducerer bøjlespændingen ved et givet tryk, hvorfor skema 80 har næsten det dobbelte af skema 40. Men en bedømmelse er kun gyldig, hvis væggen faktisk er tyk nok, og blandingen matcher den certificerede celleklasse.
Skema 40 versus Schedule 80 CPVC-fittings til 1-tommers nominel størrelse | Ejendom | Skema 40 | Schedule 80 |
| Vægtykkelse (tommer) | 0.133 | 0.179 |
| Trykklassificering ved 73°F (psi) | 450 | 850 |
| Trykklassificering ved 180°F (psi) | 200 | 425 |
| Typisk servicemedie | Koldt vand, lette kemikalier | Varme kemikalier, procesvæsker |
| Relativ materialevægt | Baseline | Cirka 35 procent tungere |
For et side-om-side kig på, hvordan de to tidsplaner opfører sig under identiske serviceforhold, se vores Sammenligning af skema 40 vs skema 80 tryk .
I rørterminologi defineres skema vægtykkelse, ikke tryk. En Schedule 80-fitting er certificeret til kun at bære næsten det dobbelte tryk af Schedule 40, når hver dimension - væg, muffedybde og navprofil - opfylder de angivne specifikationer.
Standarderne, der defineres og certificeret montering
Fire standarder regulerer næsten alle Schedule 80 CPVC-fittings, der bruges i industriel service: ASTM D1784, ASTM F439, ASTM D2837 (eller ISO 9080) og NSF/ANSI 61, hvor drikkevandskontakt gælder.
ASTM D1784 klassificerer stive PVC- og CPVC-forbindelser efter celleklasse. En typisk trykkvalitets CPVC-forbindelse såsom 23447 er defineret ved slagfasthed, trækstyrke, modul, afbøjningstemperatur og kemisk modstand. ASTM F439 er specifikationen for Schedule 40 og Schedule 80 CPVC-fittings; den indstiller dimensionstolerancer, minimumsfatningsdybder og krav til udførelse. ASTM D2837 og ISO 9080 definerer den regressionstest, der etablerer det hydrostatiske designgrundlag, og NSF/ANSI 61 dækker sundhedseffekter for drikkevand.
- ASTM D1784 - sammensatte celleklasse og materialesporbarhed
- ASTM F439 - dimensionelle tolerancer, muffedybde og udførelse til CPVC-fittings
- ASTM D2837 / ISO 9080 - langsigtet hydrostatisk styrke og designgrundlag
- NSF/ANSI 61 - sundhedscertificering for drikkevandskontakt
En certificeret armatur bærer producentens navn, nominelle størrelse, "CPVC", "SCH 80" og det gældende standardnummer støbt eller trykt på karosseriet. Hvis nogle af disse elementer mangler, kan fittingen ikke endegyldige spores til et certificeret parti. ZHEYI Group (Zheyi Pipeline (Wuhan) Co., Ltd.), en CPVC/UPVC-producent med til vertikale integrationsanlæg i Kina og produktionserfaring siden 2007, leverer CPVC-trykrør dimensioneret til DIN- og ANSI-standarder med sammensat-niveau dokumentation for komplette rørsystemer.
Når fittings er parret med certificeret rør, gælder samme sporbarhed for CPVC trykrør i systemet.
Brugerdefineret CPVC rørtryk til fødevareindustrien/bilindustrien/elektroniske leverandører, Fac Zheyi Pipeline (Wuhan) Co., Ltd. Er Kina tilpasset CPVC rørtryk til fødevareindustrien/bilindustrien/elektroniske leverandører, fabrik, fremstilling... Se produkt → Markeringstjekliste: en verificerbar Schedule 80 CPVC-fitting viser mindst fire ting på dens krop - producent, størrelse, "CPVC" og "SCH 80". Behandl partiet som ubekræftet, indtil materialet og testcertifikaterne ankommer.
Hvordan trykklassificeringer testes og nedsættes
Trykklassificeringen af en Schedule 80 CPVC-fitting er fastlagt ved langsigtet hydrostatisk test, ikke ved statisk vægtykkelses-matematik. Producenter kører til familier af test. Ved kortvarig hydrostatisk sprængtestning (ASTM D1599) sættes en fitting under tryk indtil fejl; certificerede dele brister typisk ved flere gange deres nominelle tryk, hvilket bekræfter materialekonsistens og støbekvalitet. Ved langvarig vedvarende trykprøvning (ASTM D1598 eller ISO 9080) holder flere prøver på forskellige stressniveauer i tusindvis af timer, og resultaterne fremskrives ved regressionsanalyse til en 100.000 timere (11,4 års) basis .
For en CPVC 4120 trykforbindelse giver denne test og hydrostatisk designgrundlag på 4.000 psi ved 73°F. Anvendelse af standard 2.0 sikkerhedsfaktor giver en 2.000 psi designspænding, som er grundlaget for 850 psi rating på en 1-tommer Schedule 80 fitting.
Typisk trykreduktionskurve for 1-tommer Schedule 80 CPVC
Illustrative værdier baseret på ASTM F439-klassificeret rør; faktiske værdier af sammensætning og vægtolerance.
73°F 850 psi
140°F 680 psi
180°F 425 psi
200°F 320 psi
210°F 250 psi
Diagrammet viser det mønster, hver certificeringsrapport skal give: vurdering falder kontinuerligt, når temperaturen stiger, og tabet når omkring 50 procent ved 180°F. Den fulde beregningsmetode er dokumenteret i vores Vejledning til beregning af CPVC-trykvurdering , og de multiplikative derating-regler for markbrug er detaljerede i vores temperaturreduktionsguide .
1-tommers skema 80 CPVC godkendt til 850 psi ved 73°F er typisk vurderet tæt på 425 psi ved 180°F - en reduktion på 50 procent i det tilladte arbejdstryk, som certificeringsdokumenter skal vise i tabelspecifik, partispecifik form.
Dokumentation og tredjepartsbekræftelse
En industriel køber bør behandle Schedule 80 CPVC-fittings uden sporbar testdokumentation som uverificeret materiale. Lavtryks VVS kan tolerere et manglende certifikat; en proceslinje, der transporterer 180°F kemikalier eller en halvleder vådbænksløjfe kan ikke. For kritisk service, anmod om og indsend følgende før installation:
- Sammensatte materialecertifikat, der viser celleklasse og batchnummer
- Hydrostatisk testrapport eller et overensstemmelsescertifikat, der dækker partiet
- Tredjepartsinspektionsrapporter (SGS, TUV, BV), hvor projektspecifikationen kræver uafhængig verifikation
- Partisporbarhedskode, der matcher markeringerne på hver karton
- Pakkeliste med angivelse af standard (ASTM F439), tidsplan (80) og nominelle størrelser
Disse dokumenter skal matches, ikke kun indsamles. ZHEYI Group udsteder dokumentation på batchniveau til sine UPVC/CPVC-systemer, herunder CPVC T-beslag produceret til DIN- eller ANSI-grænseflader, så hver støbt del i en leveret ordre kan spores tilbage til en sammensat batch og en testpost.
Brugerdefineret SCH8O/DIN UPVC/CPVC T-shirt til fødevareindustrien/bilindustrien/elektroniske leverandører Zheyi Pipeline (Wuhan) Co., Ltd. er tilpasset SCH8O/DIN UPVC/CPVC-T-shirt i Kina til fødevareindustrien/bilindustrien/elektroniske leverandører, fabrik,... Se produkt → Ikke-omsættelige dokumenter for kritiske proceslinjer: certifikat for sammensat materiale, hydrostatisk testrapport og en masse sporbarhedskode, der matcher fittings.
Fejltilstande, som test fanger
De mest almindelige årsager til, at en Schedule 80 CPVC-fitting ikke certificeres, er vægge under tykkelse, kort fatningsdybde, svage svejselinjer og overdreven ovale fatninger. Hver defekt har en signaturplacering og en pålidelig detekteringsmetode, og de samme kontrolpunkter gælder for fabrikstestrapporter og for inspektion af indgående varer.
Typiske certificeringsfejltilstande og detektionsmetoder for Schedule 80 CPVC-fittings | Defekt | Hvor det dukker op | Konsekvens | Detektionsmetode |
| Under minimum vægtykkelse | Passende tønde | Sprængning under nominelt tryk | Kalibermåling plus hydrostatisk sprængtest |
| Kort fatningsdybde | Hub | Svag opløsningsmiddel-cementfuge | Stikdybdemåler |
| Svejselinjesvaghed | Strik linjer nær porten | Udætheder under termisk cykling | Visuel inspektion plus trykcyklus |
| Ovalitet i fatning | Navmund | Løs samling og lækage | Plug-gauge fit test |
Feltverificerbarhed er vigtig, fordi montagebesætningen, ikke fabrikken, kontrollerer fælleskvaliteten. Sokkeldybden den mest nyttige dimension at kontrollere før opløsningsmiddel-cement samling, og den er mest relevant på albuer, hvor navet er det sidste støbte element, der skal fyldes; tjek CPVC 90 graders albuer mod producentens tegning før montering.
Brugerdefineret SCH8O/DIN UPVC/CPVC 90° albue til fødevareindustri/bil/elektronisk sup. Zheyi Pipeline (Wuhan) Co., Ltd. er tilpasset Kina SCH8O/DIN UPVC/CPVC 90° albue til fødevareindustrien/bilindustrien/elektroniske leverandører, fabrik... Se produkt → Certificering er ikke en batch-mærkat. Det er et sæt målinger, en testmetode og et sporbart resultat - og hvert eneste af disse elementer skal overleveres fra fabrikken til marken.
Ofte stillede spørgsmål
Har Schedule 80 CPVC-fittings samme trykklassificering som Schedule 80 CPVC-rør?
Ja, når begge er lavet af certificerede CPVC-forbindelser, er fittings klassificeret til samme tryk som røret ved samme temperatur. I praksis bliver opløsningsmiddel-cementfugen det begrænsende element, hvorfor muffedybde og hærdetid er kritiske acceptkriterier.
Hvad er den maksimale driftstemperatur for certificerede CPVC-fittings?
CPVC er generelt vurderet til kontinuerlig brug til 200°F (93°C), med nogle forbindelser accepteret til 210°F (99°C). Den begrænsede faktor er tryk, ikke smeltning: ved 200°F falder det tilladte tryk til omkring 40 procent af 73°F-klassificeringen.
Hvordan verificerer jeg, at en tilpasning virkelig er skema 80?
Mål vægtykkelsen og fatningsdybden, bekræft kropsmarkeringerne, og match dem med et particertifikat. For en 1-tommers fitting skal væggen være mindst 0,179 tommer; til andre størrelser, brug ASTM F439 dimensionstabellen.
Hvilke certificeringer kræves for drikkevandsservice?
Til drikkevandsapplikationer skal fittings opfylde NSF/ANSI 61 sundhedseffektkrav og, hvor det er relevant, lokale VVS-regler. Industrielle købere bør også anmode om det sammensatte certifikat for at bekræfte fraværet af genbrugsmateriale.
Certificeringsdokumenter er en del af rørsystemets sikkerhedskonvolut. Filer dem med samme omhu som trykbeholdere.